Monday, March 23, 2015

Award Nomination Season Is Upon Us

You have probably seen these nominees/finalists elsewhere, since they were announced up to a month ago. But you haven't seen them here yet, which...doesn't matter to anyone, but it sounds like a comeback.

Anyway, if you are looking for things to read, these are things that at least a decent clump of people think are really awesome, that are all genre fiction in one way or another, and all came out within the last year or so.

Nebula Award Nominees & Hangers-On

  • The Goblin Emperor, Katherine Addison (Tor)
  • Trial by Fire, Charles E. Gannon (Baen)
  • Ancillary Sword, Ann Leckie (Orbit US; Orbit UK)
  • The Three-Body Problem, Cixin Liu, translated by Ken Liu (Tor)
  • Coming Home, Jack McDevitt (Ace)
  • Annihilation, Jeff VanderMeer (FSG Originals; Fourth Estate; HarperCollins Canada)
  • We Are All Completely Fine, Daryl Gregory (Tachyon)
  • Yesterday’s Kin, Nancy Kress (Tachyon)
  • “The Regular,” Ken Liu (Upgraded)
  • “The Mothers of Voorhisville,” Mary Rickert ( 4/30/14)
  • Calendrical Regression, Lawrence Schoen (NobleFusion)
  • “Grand Jeté (The Great Leap),” Rachel Swirsky (Subterranean Summer ’14)
  • “Sleep Walking Now and Then,” Richard Bowes ( 7/9/14)
  • “The Magician and Laplace’s Demon,” Tom Crosshill (Clarkesworld 12/14)
  • “A Guide to the Fruits of Hawai’i,” Alaya Dawn Johnson (F&SF 7-8/14)
  • “The Husband Stitch,” Carmen Maria Machado (Granta #129)
  • “We Are the Cloud,” Sam J. Miller (Lightspeed 9/14)
  • “The Devil in America,” Kai Ashante Wilson ( 4/2/14)
Short Story
  • “The Breath of War,” Aliette de Bodard (Beneath Ceaseless Skies 3/6/14)
  • “When It Ends, He Catches Her,” Eugie Foster (Daily Science Fiction 9/26/14)
  • “The Meeker and the All-Seeing Eye,” Matthew Kressel (Clarkesworld 5/14)
  • “The Vaporization Enthalpy of a Peculiar Pakistani Family,” Usman T. Malik (Qualia Nous)
  • “A Stretch of Highway Two Lanes Wide,” Sarah Pinsker (F&SF 3-4/14)
  • “Jackalope Wives,” Ursula Vernon (Apex 1/7/14)
  • “The Fisher Queen,” Alyssa Wong (F&SF 5/14)
Ray Bradbury Award for Outstanding Dramatic Presentation
  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance), Written by Alejandro G. Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris, Jr. & Armando Bo (Fox Searchlight Pictures)
  • Captain America: The Winter Soldier, Screenplay by Christopher Markus & Stephen McFeely (Walt Disney Studios Motion Pictures)
  • Edge of Tomorrow, Screenplay by Christopher McQuarrie and Jez Butterworth and John-Henry Butterworth (Warner Bros. Pictures)
  • Guardians of the Galaxy, Written by James Gunn and Nicole Perlman (Walt Disney Studios Motion Pictures)
  • Interstellar, Written by Jonathan Nolan and Christopher Nolan (Paramount Pictures)
  • The Lego Movie, Screenplay by Phil Lord & Christopher Miller  (Warner Bros. Pictures)
Andre Norton Award for Young Adult Science Fiction and Fantasy
  • Unmade, Sarah Rees Brennan (Random House)
  • Salvage, Alexandra Duncan (Greenwillow)
  • Love Is the Drug, Alaya Dawn Johnson (Levine)
  • Glory O’Brien’s History of the Future, A.S. King (Little, Brown)
  • Dirty Wings, Sarah McCarry (St. Martin’s Griffin)
  • Greenglass House, Kate Milford (Clarion)
  • The Strange and Beautiful Sorrows of Ava Lavender, Leslye Walton (Candlewick)
(I saw these first from the estimable John Scalzi and have almost no opinion this year, since I've read exactly none of the fiction and only saw two of the movies. I would like to see Alaya Dawn Johnson win at least one for vaguely nepotistic reasons, though.)

Bram Stoker Award

Superior Achievement in a Novel
  • Craig DiLouie – Suffer the Children (Gallery Books of Simon & Schuster)
  • Patrick Freivald – Jade Sky (JournalStone)
  • Chuck Palahniuk – Beautiful You (Jonathan Cape, Vintage/Penguin Random House UK)
  • Christopher Rice – The Vines (47North)
  • Steve Rasnic Tem – Blood Kin (Solaris Books)

Superior Achievement in a First Novel
  • Maria Alexander – Mr. Wicker (Raw Dog Screaming Press)
  • J.D. Barker – Forsaken (Hampton Creek Press)
  • David Cronenberg – Consumed (Scribner)
  • Michael Knost – Return of the Mothman (Woodland Press)
  • Josh Malerman – Bird Box (Harper Collins)
Superior Achievement in a Young Adult Novel
  • Jake Bible – Intentional Haunting (Permuted Press)
  • John Dixon – Phoenix Island (Simon & Schuster/Gallery Books)
  • Kami Garcia – Unmarked (The Legion Series Book 2) (Little Brown Books for Young Readers)
  • Tonya Hurley – Passionaries (Simon & Schuster Books for Young Readers)
  • Peter Adam Salomon – All Those Broken Angels (Flux)
Superior Achievement in a Graphic Novel
  • Emily Carroll – Through the Woods (Margaret K. McElderry Books)
  • Joe Hill – Locke and Key, Vol. 6 (IDW Publishing)
  • Joe R. Lansdale and Daniele Serra – I Tell You It’s Love (Short, Scary Tales Publications)
  • Jonathan Maberry – Bad Blood (Dark Horse Books)
  • Paul Tobin – The Witcher (Dark Horse Books)
Superior Achievement in Long Fiction
  • Taylor Grant – “The Infected” (Cemetery Dance #71) (Cemetery Dance)
  • Eric J. Guignard – “Dreams of a Little Suicide” (Hell Comes to Hollywood II: Twenty-Two More Tales of Tinseltown Terror (Volume 2) (Big Time Books)
  • Joe R. Lansdale – “Fishing for Dinosaurs” (Limbus, Inc., Book II) (JournalStone)
  • Jonathan Maberry – “Three Guys Walk into a Bar” (Limbus, Inc., Book II) (JournalStone)
  • Joe McKinney – “Lost and Found” (Limbus, Inc., Book II) (JournalStone)

Superior Achievement in Short Fiction
  • Hal Bodner – “Hot Tub” (Hell Comes to Hollywood II: Twenty-Two More Tales of Tinseltown Terror (Volume 2) (Big Time Books)
  • Sydney Leigh – “Baby’s Breath” (Bugs: Tales That Slither, Creep, and Crawl) (Great Old Ones Publishing)
  • Usman T. Malik – “The Vaporization Enthalpy of a Peculiar Pakistani Family” (Qualia Nous) (Written Backwards)
  • Rena Mason – “Ruminations” (Qualia Nous) (Written Backwards)
  • John Palisano – “Splinterette” (Widowmakers: A Benefit Anthology of Dark Fiction) (Widowmaker Press)
  • Damien Angelica Walters – “The Floating Girls: A Documentary” (Jamais Vu, Issue Three) (Post Mortem Press)

Superior Achievement in a Screenplay
  • Scott M. Gimple – The Walking Dead: “The Grove”, episode 4:14 (AMC)
  • Jennifer Kent – The Babadook (Causeway Films)
  • John Logan – Penny Dreadful: “Séance” (Desert Wolf Productions/Neal Street Productions)
  • Steven Moffat – Doctor Who: “Listen” (British Broadcasting Corporation)
  • James Wong – American Horror Story: Coven: “The Magical Delights of Stevie Nicks” (FX Network)
Superior Achievement in an Anthology
  • Michael Bailey – Qualia Nous (Written Backwards)
  • Jason V Brock – A Darke Phantastique (Cycatrix Press)
  • Ellen Datlow – Fearful Symmetries (ChiZine Publications)
  • Chuck Palahniuk, Richard Thomas, and Dennis Widmyer – Burnt Tongues (Medallion Press)
  • Brett J. Talley – Limbus, Inc., Book II (JournalStone)
Superior Achievement in a Fiction Collection
  • Stephen Graham Jones – After the People Lights Have Gone Off (Dark House Press)
  • John R. Little – Little by Little (Bad Moon Books)
  • Helen Marshall – Gifts for the One Who Comes After (ChiZine Publications)
  • Lucy Snyder – Soft Apocalypses (Raw Dog Screaming Press)
  • John F.D. Taff – The End in All Beginnings (Grey Matter Press)
Superior Achievement in Non-Fiction
  • Jason V Brock – Disorders of Magnitude (Rowman & Littlefield)
  • S.T. Joshi – Lovecraft and a World in Transition (Hippocampus Press)
  • Leslie S. Klinger – The New Annotated H.P. Lovecraft (Liveright Publishing Corp., a division of W.W. Norton & Co.)
  • Joe Mynhardt and Emma Audsley – Horror 101: The Way Forward (Crystal Lake Publishing)
  • Lucy Snyder – Shooting Yourself in the Head For Fun and Profit: A Writer’s Survival Guide (Post Mortem Press)
Superior Achievement in a Poetry Collection
  • Robert Payne Cabeen – Fearworms: Selected Poems (Fanboy Comics)
  • Corrinne De Winter and Alessandro Manzetti – Venus Intervention (Kipple Officina Libraria)
  • Tom Piccirilli – Forgiving Judas (Crossroad Press)
  • Marge Simon and Mary Turzillo – Sweet Poison (Dark Renaissance Books)
  • Stephanie Wytovich – Mourning Jewelry (Raw Dog Screaming Press) 
 (Seen via SF Signal, which is not nearly as easy to cut-and-paste from as Mr. Scalzi's domain.)

Aurealis Awards

Best Fantasy Novel
  • Fireborn, Keri Arthur (Hachette Australia)
  • This Shattered World, Amie Kaufman and Meagan Spooner (Allen & Unwin)
  • The Lascar’s Dagger, Glenda Larke (Hachette Australia)
  • Dreamer’s Pool, Juliet Marillier (Pan Macmillan Australia)
  • Afterworlds, Scott Westerfeld (Penguin Books Australia)
  • Daughters of the Storm, Kim Wilkins (Harlequin Enterprises Australia)
Best Fantasy Short Story
  • “The Oud”, Thoraiya Dyer (Long Hidden, Crossed Genres Publications)
  • “Teratogen”, Deborah Kalin (Cemetery Dance, #71, May 2014)
  • “The Ghost of Hephaestus”, Charlotte Nash (Phantazein, FableCroft Publications)
  • “St Dymphna’s School for Poison Girls”, Angela Slatter (The Review of Australian Fiction, Volume 9, Issue 3)
  • “The Badger Bride”, Angela Slatter (Strange Tales IV, Tartarus Press)
Best Science Fiction Novel
  • Aurora: Meridian, Amanda Bridgeman (Momentum)
  • Nil By Mouth, LynC (Satalyte)
  • The White List, Nina D’Aleo (Momentum)
  • Peacemaker, Marianne de Pierres (Angry Robot)
  • This Shattered World, Amie Kaufman and Meagan Spooner (Allen & Unwin)
  • Foresight, Graham Storrs (Momentum)
Best Science Fiction Short Story
  • “The Executioner Goes Home”, Deborah Biancotti (Review of Australian Fiction, Vol 11 Issue 6)
  • “Wine, Women and Stars”, Thoraiya Dyer (Analog Vol CXXXIV nos 1&2 Jan/Feb)
  • “The Glorious Aerybeth”, Jason Fischer (OnSpec, 11 Sep 2014)
  • “Dellinger”, Charlotte Nash (Use Only As Directed, Peggy Bright Books)
  • “Happy Go Lucky”, Garth Nix (Kaleidoscope, Twelfth Planet Press)
Best Horror Novel
  • Book of the Dead, Greig Beck (Momentum)
  • Razorhurst, Justine Larbalestier (Allen & Unwin)
  • Obsidian, Alan Baxter (HarperVoyager)
Best Horror Short Story
  • “The Executioner Goes Home”, Deborah Biancotti (Review of Australian Fiction, Vol 11 Issue 6)
  • “Skinsuit”, James Bradley (Island Magazine 137)
  • “By the Moon’s Good Grace”, Kirstyn McDermott (Review of Australian Fiction, Vol 12, Issue 3)
  • “Shay Corsham Worsted”, Garth Nix (Fearful Symmetries, Chizine)
  • “Home and Hearth”, Angela Slatter (Spectral Press)
Best Young Adult Novel
  • The Astrologer’s Daughter, Rebecca Lim (Text Publishing)
  • Afterworld, Lynnette Lounsbury (Allen & Unwin)
  • The Cracks in the Kingdom, Jaclyn Moriarty (Pan Macmillan Australia)
  • Clariel, Garth Nix (Allen & Unwin)
  • The Haunting of Lily Frost, Nova Weetman (UQP)
  • Afterworlds, Scott Westerfeld (Penguin Books Australia)
Best Young Adult Short Story
  • “In Hades”, Goldie Alexander (Celapene Press)
  • “Falling Leaves”, Liz Argall (Apex Magazine)
  • “The Fuller and the Bogle”, David Cornish (Tales from the Half-Continent, Omnibus Books)
  • “Vanilla”, Dirk Flinthart (Kaleidoscope, Twelfth Planet Press)
  • “Signature”, Faith Mudge (Kaleidoscope, Twelfth Planet Press)
Best Children's Fiction
  • Slaves of Socorro: Brotherband #4, John Flanagan (Random House Australia)
  • Ophelia and the Marvellous Boy, Karen Foxlee (Hot Key Books)
  • The Last Viking Returns, Norman Jorgensen and James Foley (ILL.) (Fremantle Press)
  • Withering-by-Sea, Judith Rossell (ABC Books)
  • Sunker’s Deep: The Hidden #2, Lian Tanner (Allen & Unwin)
  • Shadow Sister: Dragon Keeper #5, Carole Wilkinson (Black Dog Books)
Best Collection
  • The Female Factory, Lisa L Hannett and Angela Slatter (Twelfth Planet Press)
  • Secret Lives, Rosaleen Love (Twelfth Planet Press)
  • Angel Dust, Ian McHugh (Ticonderoga Publications)
  • Difficult Second Album: more stories of Xenobiology, Space Elevators, and Bats Out Of Hell, Simon Petrie (Peggy Bright Books)
  • The Bitterwood Bible and Other Recountings, Angela Slatter (Tartarus Press)
  • Black-Winged Angels, Angela Slatter (Ticonderoga Publications)
Best Anthology
  • Kisses by Clockwork, Liz Grzyb (Ed) (Ticonderoga Publications)
  • Kaleidoscope: Diverse YA Science Fiction and Fantasy Stories, Alisa Krasnostein and Julia Rios (Eds), (Twelfth Planet Press)
  • Amok: An Anthology of Asia-Pacific Speculative Fiction, Dominica Malcolm (Ed) (Solarwyrm Press)
  • Reach for Infinity, Jonathan Strahan (Ed) (Solaris Books)
  • Fearsome Magics, Jonathan Strahan (Ed) (Solaris Books)
  • Phantazein, Tehani Wessely (Ed) (FableCroft Publishing)
Best Graphic Novel/Illustrated Work
  • Left Hand Path #1, Jason Franks & Paul Abstruse (Winter City Productions)
  • Awkwood, Jase Harper (Milk Shadow Books)
  • “A Small Wild Magic”, Kathleen Jennings (Monstrous Affections, Candlewick Press)
  • Mr Unpronounceable and the Sect of the Bleeding Eye, Tim Molloy (Milk Shadow Books)
  • The Game, Shane W Smith (Deeper Meanings Publishing)
(also via SF Signal; if you don't know, the Aurealis are the national genre-fiction awards of Australia)

Congratulations to all of the nominees and commiserations to the vast majority of them who will come up losers on the big day.

No comments:

Post a Comment